امروز: 25 تیر 1403
بین الملل / CALL FOR ENTRY THE 17TH MARIWAN INTERNATIONAL STREET THEATRE FESTIVAL- IRAN
خبر و گزارش / فاتح بادپروا به عنوان دبیر هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان معرفی شد.
فراخوان / فراخوان هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان مهرماه1403
افتتاحیه و اختتامیه / آرای هیات داوران شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
افتتاحیه و اختتامیه / مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان برگزار شد.
نقد و گفتگو / مصاحبه با سولاک مِلکه گالستیان؛ نویسنده، کارگردان و بازیگر نمایش «فاصله» از کشور ارمنستان
خبر و گزارش / در دومین روز از جشنواره شانزدهم 26 اثر نمایشی اجرا شد.
خبر و گزارش / پیام دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان درباره فاجعه غزه
نقد و گفتگو / نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان برگزار شد.
خبر و گزارش / استقبال از گروه های نمایش خیابانی کردستان عراق در پایانه مرزی باشماق
633 بازدید
بخش: افتتاحیه و اختتامیه
تاریخ: 10 آبان 1400

مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان برگزار شد.

دوشنبه، 10 آبان 1400، مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با حضور مسئولین، اساتید هنرمندان و عموم علاقمندان برگزار شد. این مراسم در فضای باز پارک بانوان مریوان از ساعت 10:30 صبح آغاز شد.
مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط اردلان یونسی و پخش سرود جمهوری اسلامی شروع شد. مجری گری مراسم به عهده مسعود ورمزیار بود.
اولین سخنران مراسم عبید رستمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و دبیر جشنواره بود.
عبید رستمی در این مراسم اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا متاسفانه یکی از آسیب‌های جدی در سطح جامعه ایجاد کرده که شور و نشاط را در سطح جامعه کاهش داده و غم و غصه و تنهایی را درگیر اکثر هنرمندان و خانواده‌ها کرده است. اگر رسالت هنر را ایجاد شور و نشاط اجتماعی بدانیم قطعا تئاتر خیابانی مریوان در این حوزه به خوبی درخشید و این مدیون تلاش مدیران و هنرمندان سراسر کشور هستیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان توجه ویژه به زیرساخت‌های توسعه‌ای و فرهنگی را بسیار مهم و ضروری دانست و تصریح کرد: در این شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا تخصیص اعتبار به این حوزه کار بسیار مشکلی است، در حالی که می بینیم مدیران ارشد استان و شهرستان مریوان با تمام توان و مشکلات موجود فرهنگ و هنر را از یاد نبردند و این نقطه قوتی برای استان است.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در این شرایط کرونایی اجازه تعطیلی این جشنواره را ندادیم و باشکوه در مریوان برگزار شد، گفت: تابلو ارزشمند هنر در مریوان را با افتخار بالا بردیم و انعکاس هرگونه فیلم و عکسی در رسانه‌ها و شبکه‌های فضای ثابت کرد، مردم کردستان دوستدار فرهنگ و هنر هستند و بی‌دلیل نیست عنوان و برند استان فرهنگ و هنر به این دیار داده شده است.
رستمی با گرامیداشت یاد و خاطره «علی‌اشرف صدیقی» استاد فقید هنرمند پیشکسوت تئاتر استان کردستان و «پاشاک شادی» جوان خلاق دیگری از حوزه تئاتر ایران پاشاک شادی اظهار کرد: امیدوارم راه این عزیزان ادامه داشته باشد.
سخنران بعدی بهمن مراد نیا، استاندار کردستان بود.
بهمن مرادنیا، استاندار کردستان گفت: دستگاه‌های متولی، زیرساخت‌های لازم برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به ویژه در دریاچه زریبار این شهر فراهم کنند.
ایشان به اهمیت فرهنگی بودن کردستان از نگاه رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: به عنوان مسوول، وظیفه ما است که در بحث ارتقای مسائل فرهنگی تلاش کنیم و برای ایجاد زیرساخت‌های لازم، به ویژه در مریوان و سقز برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره‌های تئاتر خیابانی و کُردی سقز، از هیچ کوششی دریغ نکنیم. در مریوان به واسطه مرزی بودن و ارتباط با اقلیم کردستان عراق، باید زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای جشنواره تئاتر خیابانی فراهم شود که فرصت بسیار خوبی برای ارتباط فرهنگی با عراق است. شهرداری و شورای شهر مریوان با کمترین هزینه می‌توانند این زیرساخت‌ها را ایجاد کنند و باید جدی‌تر در این راستا گام بردارند.
مرادنیا به اقدامات انجام شده طی سه سال اخیر در زمینه ایجاد مراکز فرهنگی اشاره کرد و گفت: تالار فرهنگ سنندج با ۱۴ هزار مترمربع به عنوان زیرساختی بی‌نظیر در غرب کشور، که پیشتر پیشرفت بسیار کمی داشت، اکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت دارد و امیدواریم تا پایان امسال به بهره برداری برسد، ضمن اینکه تاکنون ۶۰۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.
وی با اشاره به آغاز ساخت ۶ پلاتو در شهرستان‌های مختلف، افزود: به زودی ساختمان پلاتو در سه شهرستان استان به اتمام رسیده و سه شهرستان دیگر نیز در حال انجام است.
استاندار کردستان بر لزوم ادامه برگزاری جشنواره‌های مختلف هنری در استان تاکید کرد و یادآور شد: طی ۲ تا سه سال اخیر کارهای خوبی در زمینه تولید سریال انجام شده که سریال سنجرخان در شرف اتمام است و سریال های امیر نظام الدین گروسی و مستوره اردلان نیز به زودی شروع می شود. هنرستان هنرهای زیبای دختران سنندج هم به عنوان یکی از زیباترین هنرستان های غرب کشور به بهره برداری رسیده که کار بسیار ارزشمندی است.
در ادامه مراسم از خانواده شهید مدافع سلامت مریوان، خانواده محمد خورند، تجلیل به عمل آمد.
برنامه بعدی اهدای لوح و جایزه به برندگان ویزه بنیاد شهید و امور ایثارگران بود.
در ادامه اسامی برگزیدگان بخش طرح و ایده اعلام و جهت دریافت لوح و جایزه به روی صحنه دعوت شدند.
به منظور اهدای لوح ها و جوایزِ این سه بخش، از استاندار کردستان، دبیر جشنواره، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، مدیرکل هنرهای نمایشی، رئیس شورای شهر مریوان، رئیس بنیاد شهید استان کردستان، فرمانده سپاه، امام جمعه شهرستان و رئیس شبکه بهداشت و درمان مریوان دعوت به عمل آمد.
سخنران بعدی مراسم قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دبیرخانه جشنواره مریوان باید در طول سال فعال باشد و مردم مریوان که در جهان به هنردوستی شهره هستند، شاهد اجراهای عمومی تئاتر خیابانی باشند. هدف از این کار قدردانی از مردم هنردوست مریوان است که بتوانند در طول سال از این هنر بهره ببرند.
وی با بیان اینکه در شرایط کرونا، تئاتر خیابانی جور تئاتر صحنه‌ای را کشید، افزود: در این شرایط، دلگرمی استاندار و مدیران عالی استان که برای برگزاری این جشنواره همت بالایی داشتند، باعث شد جشنواره با همه تردیدها برگزار شود. کرونا مصیبت‌هایی را عارض و مشکلات اقتصادی را در دنیا به وجود آورد که بیشترین ضرر را اهالی فرهنگ و هنر و به ویژه هنرمندان تئاتر متحمل شدند. با وجود تردیدها برای برگزاری حضوری این دوره، با بکارگیری تمهیدات توسط مسوولان استان، دوره پانزدهم موفق ظاهر شد و مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی جانی دوباره به تئاتر خیابانی دادند.
وی، وجه تمایز تئاتر با دیگر رشته‌های هنری را در این دانست که تئاتر، زبان و هنر مردمی است که شرایط اجتماعی و اقتصادی را نقد و زبان مطالبه مردم از مسوولان می‌شود. آشنا اضافه کرد: ذات هنر نمایش، گزنده است و در نظام‌های مبتنی بر رای مردم تئاتر ساری و جاری است، چیزی که در همه نقاط ایران با آثار مبتنی بر فرهنگ و هنر ایرانی جاری است.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه یکی از شاخص های تئاتر امنیت است و بدون امنیت تئاتری نخواهد بود، گفت: امنیت موجود را مدیون شهدای دفاع مقدس و شهدای سلامت هستیم.
برنامه بعدی اجرای گروه دف نوازی سنندج بود که با اجرای زیبا و عرفانی خود به مناسبت ماه ربیع، حاضران را به وجد آوردند.
در ادامه مراسم بهرام نصرالهی زاده، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، سخنرانی نمود.
برنامه بعدی اجرای شاد گروه «هه لپه رکی» (حرکات موزون کُردی) دانیکش بود.
پایان بخش برنامه، قرائت بیانیه هیات داوران و سپس قرائت آرای هیات داوران و اهدای جوایز برگزیدگان بود.
برای این منظور از استاندار کردستان، مدیرکل هنرهای نمایشی، نماینده هیات داوران، دبیر جشنواره، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، شهردار مریوان، فرماندار مریوان و حسین مسافر آستانه (دبیر جشنواره تئاتر فجر) جهت اهدای جوایز دعوت به عمل آمد.نظر بازدیدکنندگان:
ارسال نظر
نام: *
تلفن/ایمیل:
متن نظر: *
- اعداد داخل تصویر را وارد کنید
- برای تصویر جدید روی آن کلیک کنید


از نگاه دوربین
پیام دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان درباره فاجعه غزهفاتح بادپروا به عنوان دبیر هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان معرفی شد.مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان برگزار شد.مصاحبه با سولاک مِلکه گالستیان؛ نویسنده، کارگردان و بازیگر نمایش «فاصله» از کشور ارمنستاندر دومین روز از جشنواره شانزدهم 26 اثر نمایشی اجرا شد.آرای هیات داوران شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوانفراخوان هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان مهرماه1403CALL FOR ENTRY THE 17TH MARIWAN INTERNATIONAL STREET THEATRE FESTIVAL- IRAN
آرشیو مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان میباشد. 1396 ©